To, čo vidíte na pódiu je síce fascinujúce, ale neodráža to úplne celú realitu, ktorá sa deje v zákulisí. Muži a ženy, ktorí trávia svoj čas skákaním a točením sa pre naše potešenie obetujú pre tanec viac, ako si ktokoľvek dokáže predstaviť.

Po prečítaní niekoľkých rozhovorov s elitnými sólistami a členmi tých najväčších umeleckých zborov a dlhých rokoch prežitých v tanečnom prostredí som pre vás pripravil nasledujúci zoznam 10 právd zo života vrcholového tanečníka.

  • Záber

Sú tanečníci, ktorí dávajú sedem predstavení týždenne, v piatich rôznych baletoch, či iných predstaveniach a kostými si niekedy menia počas prestávky, aby stihli tancovať dve rôzne role.

  • Rutina

Ranný tréning, nekonečné skúšky predstavenia, kostýmová skúška, fyzická terapia, vlasy, make-up a opäť tréning. Dvanásť hodinový pracovný deň je bežná súčasť života profesionálneho tanečníka.

  • Extrém

Sedem predstavení počas jedného víkendu. Niektorí tanečníci takto vystupujú v rozpätí piatkového večera, až nedeľného popoludnia a potom cez týžďen okrem tréningov zvládajú ďalšie predstavenia.

  • Rivalita

Tanečné skupiny sa javia rodinou atmosférou, častokrát je to však boj o pozície a postavenie na parkete. Našťastie to na konci dňa skončí pri súdržnosti medzi tanečníkmi, keďže každý zo skupiny prežije maximá svojich pádov a výšok.

  •  Plat

Podľa baletného zboru New York Times je priemerný plat tanečníka v zbore medzi 1100 - 2100 $ týždenne v závislosti od skúsenosti a zmluvy. Na Slovensku to je samozrejme podstatne menej a iba vášeň a radosť z tanca udržiavajú tanečníkov pri tom, aby to robili. Peniaze to určite nie sú.


  • Nebezpečné

Tanec na vrcholovej úrovni možno radiť k nebezepečnému druhu umenia. Zranenia na dennej báze a návštevy terapeutou medzi tanečnými hodinami. Kariéra tanečníka končí v bolestiach a pri vážnych deformáciách.

  • Všetci spolu

Každý tanečník vie, že v tanečnom zbore, či skupine málokedy máte vlastnú šatňu. Pridelia vám skrinku, vešiak, poličku, zdieľate lavičku aj zrkadlo. Avšak aj napriek tomu sa dbá na to, aby každý mal dostatočný osobný priestor.

  • Diéta

Človek by si myslel, že baletní tanečníci a tanečnice držia špeciálnu diétu. Ak sa to vyslovene nevyžaduje, tak ich každodenný fyzický výkon je dostatočný na to, aby si mohli dopriať jesť to, čo si zmyslia.

  • Zadné vrátka

Tanec nieje jediné živobytie tanečníkovl. Každý z nich vie, že sa to nedá robiť večne a tak tí, ktorí nemajú ambície sa stať choreografmi, režisérmi, či trenérmi si budujú svoje zázemie aj v iných oblastiach.

  • Obeta

Tak ako to býva zvykom, úspech a profesionalita v určite oblasti si berú svoju daň. Tanečníci ako aj mmnohí iní umelci musia roky svojho života venovať kariére a tvrdým tréningom namiesto zábavy a rodiny.


Je skvelé sledovať, že aj napriek všetkému vyššie spomínanému vidíme po svete tisíce vášnivých tanečníkov, ktorí robia tanec a žijú tanec s naplnením, radosťou a maximálnym odovzdaním preň. Životný príbeh týchto tanečníkov nie je smutný, je v prvom rade o láske a šťastí k tomu, čo robia.