Ako si vybrať správne jazzovky?

Obuv na jazzový tanec, alebo jazzovky, patria medzi základnú výbavu tanečníka. Je dôležité aby na chodidle pekne sadli a pocit pri tanci bol čo najlepší.

V tomto článku Vám chcem byť pri výbere tých správnych jazzoviek nápomocný.

Na čo by sme si mali dať pozor pri výbere modelu, ktorý bude pre Vás ten pravý?

  1. je potrebné si povedať na aký druh tanca jazzovky potrebujeme
  2. vyberáme podľa veku tanečníka
  3. aké sú naše nároky na kvalitu, finančné možnosti
  4. akú farbu uprednostňujeme
  5. nekupujte tanečné topánky, v ktorých budete mať veľkú rezervu (všeobecne platí, že tanečné topánky nie sú papuče k televízii, musia presne sedieť aby pedagóg videl prácu chodidla)A teraz základné informácie, ako sa jazzovky od seba odlišujú!

  • STRIH

- vysoké (siahajúce nad kotník), obľúbené napríklad v show choreografiách, lyrických tancoch ale i medzi folklórnymi súbormi

- nízke klasické, vhodné napr. na súčasný tanec, pre mažoretky, disco tance, ale i ako pedagogická obuv, alebo tréningová obuv pre ľudovkárov 

- viazanie na šnúrky 

- tzv. nasúvacie, slip on - jazzovky bez viazania 

Ako som zmienil, vysoké jazzovky využívajú často i tanečníci folklórnych súborov, napríklad slovenská Lúčnica. Oproti tomu na klasický jazz je častejšie používaná nízka obuv. Zaväzovanie na šnúrky alebo nasúvanie je skôr osobnou preferenciou, i keď napr. mamičky a detičky disco tanca alebo mažoretky volia radšej tie na nasúvanie, bez šnúrok z praktických dôvodov. 

  • PODRÁŽKA

- celá - je vhodná pre začiatočníkov ľudového tanca 

- delená - žiadaná najčastejšie na rôzne tanečné štýly 

- gumená - obľubujú ju disco tanečnice, mažoretky alebo je vhodná i pre twirling, akrobatický rock n ´roll 

- semišová (príp. kožená) - súčasný tanec, show dance, lyrický tanec, a podobne  

Z vyššie uvedeného by som chcel zdôrazniť vhodnosť celej podrážky pre tanečníkov ľudových tancov. Tento typ je vhodnejší pre nášľap cez pätu viac, než jazzovky s delenou podrážkou, zvlášť u malých tanečníkov. Zásadný rozdiel je tiež vo vhodnosti gumovej podrážky pre disco tance, mažoretky a podobne. Táto podrážka je vhodnejšia pre stabilitu u akrobatických prvkov (doskoky, odrazy). Naopak semišová podrážka je vhodnejšia pri štýloch, ktoré vyžadujú sklz a rotáciu. 

  • VNÚTRO TOPÁNKY 

-  plátno 

- antibakteriálne materiály

- kombinácia kože a antibakteriálnych materiálov

- najkvalitnejšie modely majú špeciálnu tlmiacu vložku pod pätou (niektoré i dokonca v oblasti špičky) v kombinácii s antibakteriálnym materiálom a kožou 

Samozrejme, antibakteriálna vnútorná stielka je pri tréningu príjemnešia a bezpečnejšia z hľadiska hygieny.  

  • MATERIÁL ZVRŠKU

- plátno -  základné modely

- prasacia koža

- kravská koža

- neoprén, elastické materiály

- strečový materiál na báze tkaniny

- kožený materiál so zmesou elastánu (pôsobí ako strečový materiál z kože)


Pri výbere správnych jazzoviek si zvoľte kritériá, ktoré sú pre vás podstatné. Veľa vám napovie samotný štýl, na ktorý jazzovky potrebujete. Ostatné detaily si prispôsobíte tak, ako sa vám žiada. Ukážky modelov jednotlivých typov jazzoviek i so slovným popisom môžete vidieť v priloženom videu. 
Najnovšie produkty

Video

Instagram